Seminarium online pt. Implementacja wynik??w bada?? naukowych na grunt polityk miejskich i interwencji miejskich

2021-09-21 | Jaromir Matulewicz

 

Zapraszamy na seminarium online pt. Implementacja wynik??w bada?? naukowych na grunt polityk miejskich i interwencji miejskich, kt??re odb??dzie w najbli??szy poniedzia??ek 27 wrze??nia o godz. 13:30.

Udzia?? w wydarzeniu za po??rednictwem platformy ZOOM lub przegl??darki internetowej za pomoc?? linku: http://bityl.pl/fUFHV

Depopulacja wi??kszo??ci miast w Polsce jest faktem, szereg z nich podlega kurczeniu si?? w sferze spo??ecznej, ekonomicznej i przestrzennej.
Szereg bada?? i projekt??w naukowych, zar??wno krajowych i zagranicznych dostarczy??o cennych danych na temat aktualnych problem??w, z kt??rymi mierz?? si?? miasta. Najwi??kszym wyzwaniem jest obecnie prze??o??enie wynik??w tych bada?? na konkretne rozwi??zania, polityki miejskie i interwencje w miastach.
Dylemat ten spr??bujemy rozstrzygn???? podczas naszego seminarium, razem czo??owymi badaczami fenomenu kurczenia si??!
Mamy przyjemno???? go??ci?? Philippa Oswalta wsp????autora mi??dzynarodowego projektu „Shrinking Cities” (wsp????redaktor publikacji „Atlas of Shrinking Cities” oraz „Shrinking cities: International research & Intervenions”), b??dzie z nami r??wnie?? Ilinca P??un Constantinescu, badaczka tego fenomenu w Rumunii (wsp????autorka i redaktorka publikacji „Shrinking cities Romania: Research and Analysis & Responses and Interventions”), ponadto ameryka??sk?? perspektyw?? kurczenia si?? miast Rdzawego pasa przedstawi Terry Schwarz (dyrektorka Cleveland Urban Design Collaborative i Shrinking Cities Institute).

O trajektoriach kurczenia si??, przyczynach i nast??pstwach kurczenia si?? b??dziemy rozmawia?? omawiaj??c najnowsze wyniki projektu badawczego NewUrbPact. Przedstawimy pa??stwu koncepcj?? wizj?? modelowego zmniejszania miasta, okre??lonej jako „Festung miasto”. Zach??camy do zapoznania si?? z najnowszymi publikacjami, w tym trylogii o miastach kurcz??cych si??:

Z przyjemno??ci?? informujemy o nowo??ciach wydawniczych IRMIR. W sprzeda??y ukaza??a si?? publikacja Bart??omieja Sroki „Dychotomia procesu urbanizacji, czyli rozlewanie miast kurcz??cych si?? w kontek??cie systemu planowania przestrzennego”.
Autor zadaje pytanie czy urbanizacja w nowym tysi??cleciu odr????nia si?? od linearnego procesu wzrostu towarzysz??cego nam od doby rewolucji przemys??owej? T. Rieniets twierdzi, ??e XXI w. to ???era przemiany demograficznej???, kurczenia si?? miast, kt??re osadzone jest w szerszym procesie rozwoju. Depopulacja, ???erozja miejsko??ci??? i rozlewanie si?? miast s?? g????wnymi w??tkami podj??tymi przez autora. Poszukuje on genezy erozji systemu planowania w Polsce, jego dualizmu, kt??ry umo??liwi?? rozlewanie si?? zabudowy oraz wielowymiarowe kurczenie si?? miast. Pr??buje okre??li?? jaka jest obecna funkcja planowania przestrzennego miast w warunkach ich powszechnego kurczenia si??. Czy miasto kurcz??ce si?? mo??e by?? ???restrukturyzowane??? oddolnie? Odpowiedzi w formie rekomendacji, opracowanych na podstawie do??wiadcze?? niemieckich poprzedza studium zjawiska kurczenia si?? miast w Polsce, poznanie uwarunkowa??, skali i przebiegu tego fenomenu.

W ramach serii wydawniczej trylogii o miastach kurcz??cych si?? dost??pne s?? jeszcze dwie publikacje. Emilii Jaroszewskiej, „Kurczenie si?? (shrinkage) starych miast przemys??owych i przeciwdzia??anie jego negatywnym skutkom”, b??d??cej wnikliw?? analiz?? upadku miast przemys??owych na przyk??adzie Wa??brzycha. Refleksj?? nad tym, czy istnieje miasto po mie??cie s?? tematem ksi????ki Miko??aja Gom????ki „Postmiasto: strategie dla wyludniaj??cych si?? miast na przyk??adzie Bytomia”.

Zbieramy zapisy na zestawy trzech publikacji w promocyjnej cenie wraz z esejem „Festung miasto”, b??d??cego modelowym Planem og??lnym miasta kurcz??cego si??! Zach??camy do lektury!

 

Publikacje