Zakład Urbanistyki Stosowanej (B1)

[Warszawa]

Aktywność zakładu koncentruje się na praktycznych aspektach stosowania regulacji z zakresu planowania przestrzennego. Celem działalności zakładu jest modelowanie planowania przestrzennego poprzez formułowanie wniosków i rekomendacji na podstawie przeprowadzonych procedur i opracowanych metod. Sporządzane dokumenty planistyczne, w szczególności miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, stanowią platformę wdrożeniową zmian systemowych oraz podstawę do analiz skutków ich wprowadzenia. Posiadane doświadczenie praktyczne jest także wykorzystywane do prowadzenia działalności eksperckiej przy procedowanych zmianach przepisów z zakresu planowania przestrzennego.

Głównym obszarem działalności zakładu są:

  • studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin,
  • miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,
  • analizy potrzeb i możliwości rozwoju gmin,
  • analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gmin, oceny aktualności dokumentów planistycznych,
  • decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • inne opracowania planistyczne, ekspertyzy, opinie i raporty w odniesieniu do szczebla lokalnego systemu planowania przestrzennego.

    mgr inż. arch. Cezary Maliszewski
    Kierownik Zakładu
    e-mail cmaliszewski@irmir.pl, tel. 22 619-83-86

Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Główny projektant kilkudziesięciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin (m.in. Konin, Tarnów, Krasnystaw, Kobyłka, Lębork, Nałęczów, Zakopane, Augustów, Otwock, Stegna, Bałtów). Posiada uprawnienia urbanistyczne na podstawie art. 5 pkt 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej Nr MA/036/07.

Obszar zainteresowań badawczych:

model praktyczny planowania przestrzennego,
aspekty prawne systemu planowania przestrzennego
Publikacje:

Maliszewski C., 2019, Analiza potrzeb i możliwości rozwoju gminy – efektywność w przeciwdziałaniu eksurbanizacji, Studia Miejskie, Tom 33 s.79-98, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, Opole,
Węclewska J. Maliszewski C., Zmiana przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne – zagadnienia problematyczne uzyskiwania zgód, Casus Krajowa Reprezentacja Samorządów Kolegialnych, Zima 2018 s. 53-57, Kraków,
Maliszewski C., 2016, Metody planowania przestrzennego obszarów turystycznych i rekreacyjnych na poziomie lokalnym, Człowiek i Środowisko, Tom 40 (2) s. 59-82, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Warszawa,
Topczewska T., Maliszewski C., 2015, Plany miejscowe gmin podwarszawskich. Sposób realizacji polityki urbanizacji, Człowiek i Środowisko, Tom 39 (1) s. 5-17, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Warszawa,
Maliszewski C.,2014, Planowanie przestrzenne obszarów turystycznych i rekreacyjnych w świetle obowiązujących regulacji prawnych, Człowiek i Środowisko, Nr 38 (3-4) s. 69-90, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Warszawa,
Topczewska T., Maliszewski C., 2014, Suburbanizacja a jakość dokumentów planistycznych gmin – na przykładzie gmin podwarszawskich, Człowiek i Środowisko, Nr 38 (1) s. 23-43, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Warszawa.

mgr inż. Agnieszka Odolecka
starszy specjalista inżynieryjno-techniczny
e-mail aodolecka@irmir.pl, tel. 22 619-83-86

Absolwentka gospodarki przestrzennej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Urbanistka z ponad czteroletnim stażem. Współautorka kilkudziesięciu opracowań planistycznych: miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz różnego rodzaju analiz planistycznych.

Obszary i zainteresowania badawcze:

urbanistyka,
planowanie przestrzenne,
zmiany w strukturze funkcjonalno-przestrzennej miast,
przestrzenie publiczne.

mgr inż. Anna Uszkur
starszy specjalista inżynieryjno-techniczny
e-mail auszkur@irmir.pl, tel. (22) 619-83-86

Wykształcenie: Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, studia magisterskie i inżynierskie, specjalizacja: gospodarka przestrzenna, Wyższa Szkoła Gospodarowania Nieruchomościami, Projekty Deweloperskie i Inwestycyjne, studia podyplomowe, Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, studia podyplomowe: zarządzanie nieruchomościami. W ciągu siedmiu lat pracy w Instytucie rozwijała się głównie w problematyce zagospodarowania i planowania przestrzennego. Dzięki czemu już od kilku lat samodzielnie sporządza plany miejscowe, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz wszelkiego rodzaju analizy planistyczne. Opracowywała również decyzje o warunkach zabudowy, prognozy finansowe oraz opracowania przyrodnicze. Od 2013 r. zaczęła czynnie uczestniczyć w realizowanych przez Instytut zadaniach badawczych. Efektem tych prac jest realizacja 3 zadań badawczych i publikacja 2 artykułów w kwartalniku „Człowiek i Środowisko”. Interesuje się szeroko rozumianą problematyką planowania przestrzennego.

Zadania badawcze:

Planowanie przestrzenne obszarów turystycznych i rekreacyjnych (na poziomie krajowym) – 2013 rok.
Planowanie przestrzenne terenów rekreacyjno-wypoczynkowych w wybranych miejscowościach – 2014 rok.
Publikacje:

Artykuł w kwartalniku „Człowiek i Środowisko”, Rocznik 2014, Planowanie strategiczne i operacyjne terenów wypoczynkowych.
Artykuł w kwartalniku „Człowiek i Środowisko”, Rocznik 2016, Zmiany w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym a realizacji wytycznych Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 20130.