Rewitalizacja w praktyce – inspiracja na wyciągnięcie ręki

2018-12-03 | IRMiR

W ostatnich czterech latach inicjatywy i działania rewitalizacyjne w Polsce bardzo przyspieszyły. Sprzyja temu „Pakiet działań wspierających samorządy w programowaniu i realizacji rewitalizacji” uruchomiony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Kluczowymi jego elementami są konkurs dotacji Modelowa Rewitalizacja Miast oraz projekty pilotażowe.

Odbywający się w dniach 3-4 grudnia w Lublinie V Kongres Rewitalizacji stał się pretekstem do przygotowania przez organizatorów – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa – publikacji „Rewitalizacja w praktyce. Modele rozwiązań jako rezultaty konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast i pilotaży w zakresie rewitalizacji”.

Przedstawiamy przegląd dobrych praktyk 20 miast modelowych realizujących projekty w ramach konkursu MRM (Dobiegniew, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Ełk, Grajewo, Hrubieszów, Konin, Leszno, Lublin, Milicz, Opole Lubelskie, Rybnik, Słupsk, Stalowa Wola, Starachowice, Szczecin, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Żyrardów) oraz 3 miast pilotażowych (Bytom, Łódź, Wałbrzych). Znaczna część projektów jeszcze się toczy i w wielu z nich wypracowane rozwiązania nie są jeszcze upowszechniane. Monografia jest więc ilustracją pewnego etapu według stanu na początek listopada 2018 r. Dlatego nie ma charakteru podsumowania. Mamy nadzieję, że będzie inspirować Państwa do korzystania z już wdrożonych modeli oraz skłaniać do poszukiwania własnego podejścia do działań rewitalizacyjnych dostosowanego do lokalnych uwarunkowań.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

Zachęcamy także do korzystania z Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, gdzie na bieżąco publikowane są nowe dokumenty i opracowania z miast modelowych i pilotażowych.

okładka grafika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacje