Projekt bli??niaczy dla Gruzji

2018-02-26 | IRMiR


Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, we wsp????pracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Instytutem Rozwoju Terytorialnego we Wroc??awiu, w ramach Umowy bli??niaczej zawartej z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji, realizuje ??? pe??ni??c rol?? lidera komponentu 1 ??? projekt Improving Infrastructure Quality through Better Planning Systems dla Gruzji.

Z ramienia Instytutu niniejszy projekt prowadzony jest w Zak??adzie Kszta??towania Przestrzeni i Rewitalizacji (B4), przy udziale Zespo??u Planowania Rozwoju Miast i Wsi (S1) oraz Obserwatorium Polityki Miejskiej (B2). ??????

Wsp????praca bli??niacza (twinning) to program powsta??y w 1998 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, kt??rego g????wnym celem jest merytoryczne wsparcie instytucji publicznych w procesie rozwoju nowoczesnej administracji w pa??stwach obj??tych programami finansowanymi przez Komisj?? Europejsk??. Twinning polega na przekazywaniu krajom-biorcom wsparcia i do??wiadcze?? pa??stw oferuj??cych pomoc, zwi??zanych z implementacj?? prawa UE. Wsparcie pozwala na nawi??zywanie d??ugotrwa??ych kontakt??w pomi??dzy partnerami wsp????pracy. Projekty twinningowe s?? w g????wnej mierze realizowane poprzez przeprowadzanie szkole?? w kraju beneficjenta oraz wizyty studyjne w instytucjach kraju dawcy pomocy, wed??ug zasad okre??lonych przez Komisj?? Europejsk?? w tzw. Podr??czniku Wsp????pracy Bli??niaczej (Twinning Manual). Polska by??a beneficjentem program??w twinningowych od 1998 do 2008 r, natomiast od roku 2004 mo??e uczestniczy?? w realizacji projekt??w wsp????pracy bli??niaczej jako dawca pomocy.

Realizacja projektu bli??niaczego dla Gruzji przewidziana jest na 2 lata. Twinning sk??ada si?? z dw??ch komponent??w: (1) usprawnienie systemu planowania przestrzennego i gospodarowania przestrzeni?? na poziomie krajowym i lokalnym w Gruzji oraz (2) zasady przygotowania projekt??w infrastrukturalnych.

W ramach komponentu 1 przewiduje si??:

  1. analiz?? istniej??cych przepis??w prawa w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego;
  2. opracowanie rekomendacji dla w??adz pa??stwowych i regionalnych dotycz??cych przygotowania i wdra??ania metodyki opracowania dokument??w planistycznych, w oparciu o najlepsz?? praktyk?? UE;
  3. umacnianie kompetencji pracownik??w administracji gruzi??skiej oraz zainteresowanych interesariuszy w zakresie planowania przestrzennego;
  4. opracowanie projekt??w plan??w zagospodarowania przestrzennego dla dw??ch pilota??owych jednostek administracyjnych w Gruzji.

W zakresie powy??szych dzia??a?? zaplanowano nast??puj??ce zadania do zrealizowania: spotkania robocze i misje wyjazdowe, raporty diagnostyczne i podsumowuj??ce wyniki analiz, przygotowanie przewodnika ???dobrych praktyk??? do systemu planowania przestrzennego, rekomendacje do zmian legislacyjnych gruzi??skiego systemu planowania przestrzennego, jak r??wnie?? opracowanie projektu dokument??w planistycznych na poziomie 2 jednostek administracyjnych wraz z cyklem szkole??, przy uwzgl??dnieniu dobrych praktyk UE oraz proponowanych zmian legislacyjnych w gruzi??skim systemie gospodarowania przestrzeni??.

 

Publikacje