Program szkoleniowy dla miast II etapu programu ???Rozw??j lokalny???: marzec ??? czerwiec 2020 r.

2020-02-07 | IRMiR

rozwoj lokalny _ logotypy

Program szkoleniowy dla miast II etapu programu ???Rozw??j lokalny???: marzec ??? czerwiec 2020 r.

Poni??ej publikujemy program szkoleniowy Instytutu Rozwoju Miast i Region??w, opracowany na potrzeby projektu ???Budowanie potencja??u instytucjonalnego ??rednich i ma??ych miast w Polsce na rzecz wdra??ania skutecznych lokalnych polityk rozwoju???. Jego Beneficjentami s?? przedstawiciele samorz??d??w lokalnych wybranych do II etapu konkursu. Operatorem Programu ???Rozw??j Lokalny??? jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a partnerami projektu s??: Zwi??zek Miast Polskich (ZMP), Organizacja Wsp????pracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Norweski Zwi??zek W??adz Lokalnych i Regionalnych (KS) i?? Instytut Rozwoju Miast i Region??w (IRMiR).

Za??o??eniem cyklu szkole?? jest poprawa sprawno??ci instytucjonalnej oraz wzmocnienie kompetencji w programowaniu nowej ??cie??ki rozwoju. Dob??r tre??ci programowych wynika z analizy potrzeb szkoleniowych. W rezultacie badania ankietowego przeprowadzonego z udzia??em przedstawicieli miast uczestnicz??cych w II etapie konkursu wybrano zagadnienia najcz????ciej zg??aszane przez respondent??w i powi??zano je z niezb??dnymi tematami wprowadzaj??cymi.?? W przypadku ka??dego szkolenia tre??ci wprowadzaj??ce b??d?? s??u??y??y uzupe??nieniu i wyr??wnaniu wiedzy uczestnik??w, a akcent b??dzie po??o??ony na innowacyjne rozwi??zania zarz??dcze. Dzi??ki temu mo??liwe b??dzie wzmocnienie potencja??u instytucjonalnego miejskich zespo????w projektowych. Tematy szkole?? zosta??y tak dobrane, aby by??y przydatne samorz??dom nie tylko w procesie przygotowywania wniosk??w do kolejnego etapu konkursu, ale i w modyfikowaniu ??cie??ek rozwoju. Zagadnienia, kt??re na etapie badania potrzeb szkoleniowych by??y zaprezentowane wycinkowo i przypisane do obszar??w tematycznych, zosta??y teraz pogrupowane w ca??o??ciowy cykl szkoleniowy.

W pierwszym cyklu szkole?? (marzec ??? czerwiec 2020 r.) proponujemy 20 dni szkoleniowych w o??miu wiod??cych tematach, w nast??puj??cych lokalizacjach:

  1. Model mieszkalnictwa dost??pnego w ramach gminnej polityki mieszkaniowej (Warszawa, Pozna??, Krak??w)

Szkolenie jest po??wi??cone poprawie efektywno??ci prowadzonej polityki mieszkaniowej, odpowiadaj??cej na zmian?? potrzeb wynikaj??cej m.in. ze zmian demograficznych i spo??ecznych. Zaprezentowane zostan?? tak??e skuteczne metody wsp????pracy z innymi podmiotami w procesach remontowych zasobu oraz modele mieszkalnictwa dost??pnego.

  1. Innowacyjne formy realizacji polityki mieszkaniowej (Bydgoszcz, Wroc??aw, Warszawa)

Szkolenie b??dzie koncentrowa?? si?? na efektywnych formach wdro??enia polityki mieszkaniowej. Om??wione zostan?? zasady tworzenia zr??wnowa??onych osiedli mieszkaniowych, jak r??wnie?? rozwoju spo??ecznego budownictwa czynszowego na obszarach rewitalizacji, spo??ecznych agencji najmu, kooperatyw mieszkaniowych i remontowych, czy te?? dom??w wielopokoleniowych.

  1. Narz??dzia ustawy o rewitalizacji jako odpowied?? na kryzys centr??w miast (Warszawa, Krak??w)

Przedmiotem szkolenia b??dzie om??wienie sposobu wykorzystania narz??dzi ustawy o rewitalizacji w procesach rozwoju zdegradowanych centr??w miast wraz z dobrymi praktykami funkcjonowania Specjalnych Stref Rewitalizacji.

  1. Narz??dzia poprawy efektywno??ci procesu rewitalizacji (Warszawa, Krak??w)

Podczas szkolenia om??wione b??d?? warunki poprawy efektywno??ci procesu rewitalizacji, za kt??ry przede wszystkim odpowiada system jego monitorowania, a tak??e narz??dzia wspieraj??ce realizacj?? przedsi??wzi???? dedykowane Specjalnym Strefom Rewitalizacji. Integraln?? cz????ci?? szkolenia jest tematyka lokalnych funduszy rewitalizacji jako systemu wsparcia finansowego projekt??w rewitalizacyjnych podmiot??w prywatnych.

  1. Nowe podej??cie do gospodarowania zasobem nieruchomo??ci gminy (Wroc??aw, Warszawa, Krak??w, Bydgoszcz)

W ramach szkolenia uczestnicy zapoznaj?? si?? z nowatorskimi rozwi??zaniami dotycz??cymi m.in. odd??u??ania mieszka??c??w, zagospodarowywania pustostan??w oraz modelu przeprowadzek i os??ony mieszka??c??w w czasie akcji remontowych.

  1. Aktywna gospodarka zasobem nieruchomo??ci gminy (Wroc??aw, Warszawa)

Szkolenie jest po??wi??cone prezentacji takich innowacyjnych rozwi??za??, jak m.in.: green bonds, bank ziemi, polityka zazielenienia ugor??w miejskich. Uczestnicy zmierz?? si?? te?? z zagadnieniem por??wnania efektywno??ci zarz??dzania maj??tkiem gminy przez jednostki organizacyjne gminy ??? w odniesieniu do systemu zleceniowego.

  1. Profesjonalizacja zarz??dzania centrum miasta (Warszawa, Pozna??)

Szkolenie jest odpowiedzi?? na zg??oszone w ankiecie diagnostycznej zapotrzebowanie na wiedz?? z zakresu mo??liwo??ci wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego do zwi??kszenia efektywno??ci gospodarowania maj??tkiem komunalnym gmin.

  1. Zr??wnowa??ona gospodarka zieleni?? w mie??cie (Warszawa, Krak??w)

Zagadnienia dotycz??ce projektowania i zarz??dzania b????kitno-zielon?? infrastruktur?? w mie??cie s?? istotne z punktu widzenia tworzenia przyjaznych mieszka??com przestrzeni publicznych i projektowania mniej wra??liwego na niekorzystne zmiany klimatyczne.

***

W kolejnym etapie do miast uczestnicz??cych w projekcie zostan?? wys??ane indywidualne zaproszenia do wype??nienia ankiety rekrutacyjnej. Na jej podstawie odb??dzie si?? kwalifikacja na poszczeg??lne szkolenia.

Publikacje