Podsumowanie realizacji projektu „Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewn??trzmiejskim???

2020-03-18 | IRMiR

logotypy ue

???Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewn??trz-miejskim???

Celem realizacji projektu pilota??owego pn. ??????Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewn??trzmiejskim??? by??o opracowanie za??o??e?? systemu monitorowania rozwoju lokalnego, mo??liwych do wykorzystania w procesie oceny efekt??w wdra??anych przez gminy polityk publicznych.
Projekt realizowany by?? w dw??ch odr??bnych cz????ciach, wzajemnie ze sob?? powi??zanych merytorycznie – pierwsze dzia??anie stworzy??o podstawy do realizacji drugiego:

1. Za??o??enia monitoringu rozwoju lokalnego na poziomie miast, realizowane w okresie od 1 maja 2018 do 30 kwietnia 2019; podmioty odpowiedzialne: Zwi??zek Miast Polskich i Instytut Rozwoju Miast i Region??w,
2. Za??o??enia monitoringu rozwoju lokalnego na poziomie wewn??trzmiejskim, realizowane w okresie od 1 pa??dziernika 2018 do 31 pa??dziernika 2019; podmiot odpowiedzialny: Instytut Rozwoju Miast i Region??w.

Za??o??enia systemu monitorowania proces??w rozwoju lokalnego, w tym szczeg????owa metodologia monitoringu, wypracowane zosta??y w dialogu z przedstawicielami JST, co umo??liwi??o oparcie produkt??w projektu o rzetelne i u??yteczne dane. Za??o??enia do monitorowania s?? na tyle uniwersalne, i?? nadaj?? si?? do wykorzystania przez r????ne gminy, niezale??nie od skali dzia??ania i pe??nionych funkcji, a tak??e do wykorzystania do oceny efektywno??ci r????nych polityk publicznych.Dzia??anie I dotyczy??o wypracowania rozwi??za?? monitoringu na poziomie og??lnomiejskim. Dzia??anie II pozwoli??o na wytypowanie i przetestowanie zestawu wska??nik??w dla statystyki wewn??trzmiejskiej, wykorzystuj??c do tego celu najlepsze przyk??ady pochodz??ce z do??wiadcze?? samorz??d??w uczestnicz??cych w konkursie dotacji pn. ???Modelowa Rewitalizacja Miast??? oraz miast realizuj??cych projekty pilota??owe w zakresie rewitalizacji.

Szczeg????owe dzia??ania podj??te w ramach projektu obejmowa??y:

Dzia??anie I. Za??o??enia monitoringu rozwoju lokalnego na poziomie miast

Organizacja warsztat??w w wybranych miastach ??rednich, w celu konfrontacji projektowanych wska??nik??w i metod monitoringu rozwoju z??podejmowanymi przez samorz??dy dzia??aniami:

a) D??browa G??rnicza
b) Przemy??l
c) Stalowa Wola
d) Starachowice
e) Wa??brzych
f) Wyszk??w

Udzia?? jst w realizacji zadania umo??liwi?? dokonanie wst??pnej oceny efektywno??ci i u??yteczno??ci proponowanych rozwi??za??, a z drugiej strony u??atwi?? okre??lenie potrzeb samorz??d??w w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu monitoringu. W efekcie cyklu warsztat??w zosta?? wypracowany zestaw wska??nik??w zr??wnowa??onego rozwoju, obszarowo sp??jny z zestawem miernik??w normy ISO 31??720 nt. zarz??dzania zr??wnowa??onego. Dla tak opracowanego zestawu miernik??w pozyskano dane ze statystyki publicznej (GUS) i zasilono nimi narz??dzie analityczne ZMP – System Analiz Samorz??dowych (SAS) w odniesieniu do wszystkich JST w kraju.

Dzia??anie II. Za??o??enia monitoringu rozwoju lokalnego na poziomie wewn??trzmiejskim ??? warsztaty w miastach realizuj??cych program Modelowej Rewitalizacji

Dzia??anie polega??o na wypracowaniu katalogu wska??nik??w do monitorowania rozwoju lokalnego w uj??ciu wewn??trzgminnym, jak r??wnie?? opracowanie podr??cznika opisuj??cego wypracowane metody analiz.?? Podr??cznik oraz zestaw wska??nik??w sk??adaj?? si?? na ca??o??ciow?? metodologi?? monitorowania proces??w rozwoju na poziomie wewn??trzgminnym. Podr??cznik pt. ???Monitorowanie proces??w rozwoju na poziomie wewn??trzgminnym??? obejmuje m.in. nast??puj??ce zagadnienia:

– sprecyzowanie definicji rozwoju lokalnego,
– uzasadnienie znaczenia monitorowania proces??w rozwoju w gminie,
– podstawowe informacje o wska??nikach (zmienne i wska??niki, metadane, ??r??d??a danych, gromadzenie i przetwarzanie, prezentacja wynik??w, miejsce w logice interwencji),
– grupy wska??nik??w opisuj??cych procesy rozwoju w gminie (wed??ug wymiar??w wypracowanych w zadaniu 1 i 2,
– metryczki proponowanych wska??nik??w.

Podr??cznik oraz zestaw wska??nik??w podlega?? testowaniu w grupie 23 miast bior??cych udzia?? w konkursie dotacji ???Modelowa Rewitalizacja Miast??? oraz realizuj??cych projekty pilota??owe w zakresie rewitalizacji – pod k??tem uniwersalno??ci i potencja??u do powszechnego zastosowania, tj. mo??liwo??ci u??ycia w diagnozach opracowywanych przez inne gminy, do r????nych polityk publicznych. Poni??ej przedstawiono harmonogram zrealizowanych warsztat??w.

tabela

Dodatkowo dla grupy miast bior??cych udzia?? w warsztatach zosta??a zorganizowana wizyta studyjna do Wielkiej Brytanii (Birmingham) w celu zapoznania si?? z najlepszymi praktykami z zakresu zbierania, przetwarzania, archiwizowania oraz udost??pniania informacji o zmianach w miastach w wyniku realizacji polityk publicznych.

Wi??cej informacji o wizycie studyjnej dost??pnych??TUTAJ

Publikacje