Narz??dzia IRMiR dla miast w Programie ???Rozw??j Lokalny???

2020-02-07 | IRMiR

Oferta Instytutu Rozwoju Miast i Region??w dla miast uczestnicz??cych w projekcie ???Budowanie potencja??u instytucjonalnego ??rednich i ma??ych miast w Polsce na rzecz wdra??ania skutecznych lokalnych polityk rozwoju??? obejmuje nie tylko dedykowany program szkoleniowy, ale r??wnie?? wdro??enie narz??dzi wspieraj??cych rozw??j instytucjonalny miasta.

Oferta wsp????pracy przy tworzeniu, optymalizacji i testowaniu narz??dzi skierowana jest do ch??tnych i najbardziej zainteresowanych spo??r??d 54 miast uczestnicz??cych w II etapie programu grantowego ???Rozw??j Lokalny??? oraz tzw. projektu predefiniowanego. Natomiast ok. 15 miastom, kt??re dostan?? si?? do III etapu programu i otrzymaj?? wsparcie finansowe dla realizacji swych zamierze?? (inwestycyjnych i nieinwestycyjnych), zostanie zaproponowana implementacja udoskonalonych, finalnych wersji tych narz??dzi.

Narz??dzie do oceny potencja??u inwestycyjnego nieruchomo??ci i podnoszenia warto??ci nieruchomo??ci w JST sk??ada si?? z trzech komponent??w pozwalaj??cych na:

  1. Ocen?? potencja??u inwestycyjnego konkretnej dzia??ki, przy uwzgl??dnieniu szerokiego spektrum uwarunkowa?? planistycznych, w??asno??ciowych, ??rodowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych, a tak??e istnienia na danym terenie przywilej??w inwestycyjnych. Stosowana jest metoda bonitacji punktowej. W rezultacie nast??puje optymalny wyb??r nieruchomo??ci posiadaj??cych potencja?? inwestycyjny.
  2. Oszacowanie przychod??w do bud??etu gminy z tytu??u posiadanej nieruchomo??ci, w zale??no??ci od typu rozdysponowania (np. sprzeda??, zamiana i zrzeczenie si??, oddanie w u??ytkowanie wieczyste, trwa??y zarz??d albo najem lub dzier??aw??). Jest to rachunek korzy??ci i koszt??w udost??pnienia nieruchomo??ci komunalnych.
  3. Oszacowanie bilansu podniesienia potencja??u inwestycyjnego w gminie, z uwzgl??dnieniem dochod??w w odniesieniu do koniecznych do poniesienia nak??ad??w. Kalkulacja dochod??w z dzia??a?? bezpo??rednich b??dzie przebiega??a w oparciu o jeden z dw??ch wariant??w (kapitalizacji lub dyskonta), w zale??no??ci od horyzontu prognozy. Wyliczenie skutk??w dzia??a?? po??rednich b??dzie polega??o na oszacowaniu efekt??w mno??nikowych dla otoczenia.

Ca??o??ciowym celem jest okre??lenie efektywno??ci finansowej dzia??a?? podejmowanych przez gmin?? w zakresie aktywnej gospodarki zasobem nieruchomo??ci. W roku 2020 b??dzie mia??o miejsce udoskonalanie prototypu narz??dzia, zasilanie go danymi oraz testowanie w wyselekcjonowanej grupie co najmniej kilku miast, a poczynaj??c od 2021 r. nast??pi ostateczne wdro??enie w??r??d ok. 15 miast ??? beneficjent??w.

Kontakt ??? zg??oszenia zainteresowania: Jacek Koj, email: jkoj@irmir.pl, tel. 12 634 29 53 wew. 58??

Miejski system informacji geograficznej (M-GIS) s??u??y?? b??dzie jako narz??dzie dla analiz i monitorowania rozwoju lokalnego z uwzgl??dnieniem zr????nicowania wewn??trzmiejskiego. Pozwoli na integracj?? w jednym miejscu r????nych typ??w danych pochodz??cych z odr??bnych kom??rek organizacyjnych urz??d??w miejskich, sp????ek komunalnych i instytucji dzia??aj??cych na terenie miasta, lub dla niego. Wsp??lnym mianownikiem pozwalaj??cym na integracj?? danych z r????nych ??r??de?? b??dzie ich odniesienie przestrzenne. Zaimportowane do systemu zestawy danych b??d?? opracowane wed??ug tych samych, jednolitych standard??w zarz??dzania danymi. Dzi??ki takiemu podej??ciu, zarz??dcy b??d?? mogli monitorowa?? zjawiska i procesy, wraz z obserwacj?? ich nat????enia w r????nych cz????ciach miasta. B??dzie mo??liwe obliczanie wska??nik??w z uwzgl??dnieniem zr????nicowana na du??o ni??szych poziomach ni?? ca??a gmina np. jednostek urbanistycznych. W rezultacie M-GIS zapewni sta???? informacj?? o tym, jakie zbiory danych posiada miasto. Jednostki, w kt??rych b??dzie wdro??ona I wersja systemu otrzymaj?? wsparcie w zakresie przetwarzania danych wej??ciowych, utrzymania architektury systemu, jego obs??ugi, oraz aktualizacji.

Opr??cz mo??liwo??ci testowania i wdro??enia pierwszej wersji systemu przez ok. 15 miast III etapu programu, wszystkie 54 miasta uczestnicz??ce ju?? w II etapie programu (2020 r.) otrzymaj?? rekomendacje dla standard??w zarz??dzania danymi, kt??re pos??u???? zwi??kszeniu poprawno??ci merytorycznej danych, wykorzystaniu popularnych format??w, integracji zbior??w danych. Przedstawiciele miast dowiedz?? si?? jak nale??y opracowywa?? dane, aby zwi??kszy?? ich potencja?? analityczny. Szczeg??lny nacisk b??dzie po??o??ony na stworzenie modelu struktury organizacyjnej pozwalaj??cej na sprawne zarz??dzanie danymi i ich wielokrotne wykorzystanie. Wp??ynie to pozytywnie na rzetelno???? i jako???? monitoringu proces??w zachodz??cych w mie??cie, wspomagaj??c budowanie potencja??u instytucjonalnego. Wdro??enie wytycznych to u??atwiona mo??liwo???? p????niejszego korzystania z systemu M-GIS ??? dostosowanie danych u??atwi w kolejnym etapie implementacj?? opracowanego systemu.

Kontakt ??? zg??oszenia zainteresowania: Wojciech ??achowski, wlachowski@irmir.pl, tel. 12 634 23 22 wew. 21

Program ???Rozw??j Lokalny??? realizowany jest ze ??rodk??w funduszy norweskich i funduszy EOG, a jego operatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt predefiniowany, s??u????cy merytorycznemu wsparciu miast uczestnicz??cych w programie, prowadzony jest przez nast??puj??cych partner??w: Zwi??zek Miast Polskich (ZMP), Instytut Rozwoju Miast i Region??w (IRMiR), Organizacj?? Wsp????pracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Norweski Zwi??zek W??adz Lokalnych i Regionalnych (KS).

rozwoj lokalny _ logotypy

Publikacje