Zakład Mieszkalnictwa i Odnowy Miast (B6)
[Warszawa]
Zakres prac Zakładu obejmuje:
- programowanie procesów rewitalizacji w oparciu o Wytyczne Ministerstwa Rozwoju w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020 oraz ustawę z dnia 09 października 2015 r. o rewitalizacji,
- doradztwo i opieka ekspercka w projektach pilotażowych w zakresie rewitalizacji w Łodzi, Bytomiu i Wałbrzychu,
- opieka merytoryczna nad realizacją konkursu dotacji Ministerstwa Rozwoju pn. „Modelowa Rewitalizacja Miast”, w tym szkolenia i doradztwo dla miast uczestniczących w konkursie,
- doradztwo merytoryczne w procesach opracowania programów rewitalizacji na zlecenie samorządów: gminy Środa Śląska, miasta Oława, miasta Krapkowice, miasta Grudziądz, miasta Szydłowiec, miasta Radomsko.
- opracowywanie ekspertyz związanych z rewitalizacją, w tym koreferatów do projektów programów rewitalizacji, analiz na potrzeby delimitacji obszarów zdegradowanych,
- opracowanie polityk i strategii mieszkaniowych oraz ekspertyz związanych z mieszkalnictwem,
- prowadzenie szkoleń z zakresu rewitalizacji, polityki mieszkaniowej i partycypacji społecznej.
ZESPÓŁ Zakładu Mieszkalnictwa i Odnowy Miast (B6):
Dr inż. arch. Bogumiła Krystek-Kucewicz
Architekt, ukończyła studia doktoranckie, dysertację doktorską obroniła w 2013 roku na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Specjalizuje się w tematyce polityki miejskiej, ochrony środowiska i błękitno-zielonej infrastruktury oraz planowania przestrzennego.
Ma wieloletnią praktykę w planowaniu wniosków o dotacje i kierowaniu projektami badawczo-wdrożeniowymi oraz wspieraniu partnerstw międzysektorowych. Aktywna zarówno w środowisku akademickim jak i zawodowym, dostarcza skuteczne rozwiązania, które promują zieloną transformację krajobrazów miejskich. Ma umiejętności przywódcze, angażowania interesariuszy, myślenia kreatywnego i analitycznego.
Z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów związana jest od 2016 roku do chwili obecnej. Zajmuje się współpracą z samorządami, prowadzeniem szkoleń oraz opracowaniem dokumentów, raportów i analiz. W latach 2020-2022 naczelnik Wydziału ds. Klimatu w Departamencie Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, gdzie inicjowała współpracę projektową i międzynarodową i uczestniczyła w projektach LIFE (LIFE-IP COALA, LIFE-IP EKOMALOPOLSKA, LIFE – IP SILESIAN SKY). W okresie 2013-2016 ekspert w Departamencie Polityki Przestrzennej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, gdzie zajmowała się polityką przestrzenną i rewitalizacją. Była również ekspertem w projektach pilotażowych uruchomionych przez MFiPR dotyczących wdrażania innowacji społecznych i zrównoważonych dzielnic miast (Human Smart Cities Pilot Project) oraz ekspertem w programie dotacji Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) i MFiPR w ramach „Rozwój Lokalny” (2016). W 2018 roku koordynowała projekt pilotażowy dot. opracowania i testowania innowacyjnych organizacyjno-prawnych rozwiązań mieszkaniowych dotyczących zagospodarowania pustostanów w Bytomiu w ramach projektu pilotażowego MIR. Wcześniej pracownik akademicki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Jest członkiem NBS Polish Hub oraz NetworkNature oraz New European Bauhaus Community. Prywatnie mama bliźniąt – Ady i Niny.
Aleksandra Kowalska
Specjalista ds. badań i ewaluacji oraz zastępca kierownika Zakładu. W Instytucie Rozwoju Miast i Regionów pracuje od 2021 roku, gdzie realizuje i koordynuje przede wszystkim projekty międzynarodowe związane z rozwojem obszarów miejskich, obejmujące zasięgiem Europę Wschodnią. W ostatnim czasie koordynowała prace w ramach projektów w Mołdawii i Ukrainie, takich jak „Ewaluacja dotychczasowego sposobu wsparcia i funkcjonowania systemu prowadzenia rewitalizacji miejskiej w Republice Mołdawii w latach 2017-2020”, „Diagnoza potrzeb w zakresie uwarunkowań dla prowadzenia działań rewitalizacyjnych w ramach polityki regionalnej na Ukrainie”, „Wsparcie administracji publicznej na Ukrainie w implementacji Państwowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 w obszarze rozwoju i rewitalizacji obszarów miejskich” oraz „Implementacja programu budowania kompetencji dla instytucji publicznych odpowiedzialnych za politykę rozwoju regionalnego i lokalnego w kontekście statusu kraju kandydującego do UE Republiki Mołdawii”. Posiada również doświadczenie w przygotowaniu programów rewitalizacji i ich ewaluacji, a także diagnoz obszarów rewitalizacji. Autorka kilku publikacji naukowych z zakresu rewitalizacji i rozwoju miast. Absolwentka kierunku gospodarka przestrzenna na Politechnice Warszawskiej oraz studiów menadżerskich ze specjalnością konsulting miejski w Szkole Głównej Handlowej. Jej zainteresowania badawcze to przede wszystkim planowanie przestrzenne, rewitalizacja, wykorzystanie narzędzi GIS oraz rozwój lokalny i regionalny.
Prof. dr hab. Barbara Szulczewska
Zainteresowania badawcze prof. dr hab. Barbary Szulczewskiej obejmują przyrodnicze podstawy planowania przestrzennego i planowania rozwoju miast; przestrzenne aspekty zrównoważonego rozwoju, metody sporządzania opracowań ekofizjograficznych, planów ochrony i strategicznych prognoz oddziaływania na środowisko, a ostatnio zagadnienia rolnictwa miejskiego oraz planowania i zarządzania zieloną infrastrukturą. W latach 1974-1997 r. była zatrudniona w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej; następnie, do 2019 r. w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW. Jest członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Towarzystwa Urbanistów Polskich i jego Rady Programowej, Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu, Rady Fundatorów Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Jest autorką lub współautorką ponad 30 ekspertyz, opracowań studialnych, a także kilkudziesięciu publikacji, w tym książki poświęconej zielonej infrastrukturze.
dr hab. Aleksandra Jadach-Sepioło
Ekonomistka, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz adiunkt w Katedrze Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w realizacji zespołowych projektów doradczych z zakresu rewitalizacji i mieszkalnictwa. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji i ekspertyz z zakresu rewitalizacji miast, finansowania i programowania procesów odnowy miast, partnerstwa publiczno-prywatnego, mieszkalnictwa oraz zarządzania wartością nieruchomości na obszarach rewitalizowanych.
Aleksander Gołębiowski
Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach efektywności energetycznej w mieszkalnictwie, społecznościach energetycznych oraz w potencjale wykorzystania pustostanów na cele mieszkaniowe. Przez kilka lat zawodowo związany z tematyką dostępnego mieszkalnictwa, dzięki pracy w IRMiR oraz Habitat for Humanity Poland. Współautor kilku publikacji poświęconych problematyce pustostanów. Obecnie w Instytucie pełni funkcję koordynatora projektów.
Ewelina Orzełowska
Absolwentka inżynierii ekologicznej SGGW w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu lean green – transformacji liderów w kierunku zrównoważonego rozwoju (SGH) oraz ESG i nowoczesnych modeli biznesowych (IOŚ-PIB). W IRMiR jest zaangażowana w działania związane z transformacją klimatyczno-energetyczną miast, wspierając rozwój strategii i projektów zorientowanych na zrównoważony rozwój i odporność miejską.
Ewa Tarchalska
Ukończyła Wydział Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie w Warszawie. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z geoekologią oraz zielenią miejską. Zajmuje się aspektem błękitno-zielonej infrastruktury w planowaniu przestrzennym, w rewitalizacji. Podejmowała zagadnienie stewardship mapping dotyczące mapowania i sieciowania podmiotów zajmujących się zielenią w Warszawie. Autorka analiz i opinii z zakresu MPA oraz błękitno-zielonej infrastruktury, współautorka projektów i dokumentów związanych ze zrównoważonym rozwojem, m.in. dokumentu pt. „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność”, strategii rozwoju i innych. Miłośniczka drzew i certyfikowany inspektor drzew.