Kapituła
w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego w Warszawie.
W ramach pracy dydaktycznej uczyła studentów projektowania architektonicznego, architektury krajobrazu, ochrony dziedzictwa kulturowego, planowania i gospodarki przestrzennej, oraz sztuki ogrodowej.
Jej naukową i dydaktyczną specjalnością jest idea i metody partycypacji społecznej w gospodarce przestrzennej. Oprócz prowadzenia wykładów bezpośrednio, opracowała też serię wykładów na ten temat w formule e-learningu. Współpracowała z gminami pragnącymi stosować partycypacyjny system gospodarowania przestrzenią.
Wraz z zespołem zaprojektowała, Park Dębnicki w Krakowie i Park na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Oba parki zostały zrealizowane. Brała udział w tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego Krakowa i Warszawy.
Opublikowała ok. 150 artykułów w czasopismach i rozdziałów w książkach naukowych. Jest współautorką i redaktorką 7 innych publikacji książkowych oraz autorką 5 książek . Najważniejsze z nich to:
• Idea swojskości miasta, Kraków 2001,
• Przeciwdziałanie konfliktom wokół ochrony i kształtowanie krajobrazu, Partycypacja społeczne, debata publiczna, negocjacje, Kraków 2008,
• Zanim wybuchnie konflikt; Idea i metody partycypacji społecznej w ochronie krajobrazu i kształtowaniu przestrzeni, praca zbiorowe pod red. K. Pawłowskiej Kraków 2010.
W związku z tematyką partycypacji społecznej i ochrony dziedzictwa kulturowego, współpracowała z ośrodkami naukowymi za granicą: w Słowacji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chorwacji i Japonii. Plonem polsko-japońskiego projektu badawczego, który zrealizowała jest praca zbiorowa pt. Krajobraz kulturowy Japonii. Kraków 2010.
Jest miłośniczką witraży i autorką książki pt. Witraże w kamienicach krakowskich z przełomu wieków XIX/XX Kraków 1994 (I wyd.), 2018 (II wyd.). Zajmuje się także projektowaniem witraży, a jej pasją jest pielęgnowanie własnego ogrodu.
Dr hab. Barbara Szulczewska, prof. SGGW; jej zainteresowania badawcze obejmują przyrodnicze podstawy planowania przestrzennego i planowania rozwoju miast; przestrzenne aspekty zrównoważonego rozwoju; metody sporządzania opracowań ekofizjograficznych, planów ochrony i strategicznych prognoz oddziaływania na środowisko,
a ostatnio zagadnienia rolnictwa miejskiego oraz planowania i zarządzania zieloną infrastrukturą miast; w latach 1974 -1997 r. była zatrudniona w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej; od 1997 pracuje w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW; członek Rady Programowej Towarzystwa Urbanistów Polskich, Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu, Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz Zespołu Problemowego ds. Miast i obszarów Metropolitalnych; autorka i współautorka ponad 30 ekspertyz, opracowań studialnych, a także kilkudziesięciu publikacji.
Dyscyplina: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
Prace naukowe dotyczą geografii miast, miejskiej sieci osadniczej oraz Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
Doświadczony samorządowiec, m.in.: radny miejski i wojewódzki, prezydent Poznania, prezes Związku Miast Polskich, współprzewodniczący Zespołu Finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Członek i ekspert wielu struktur samorządowych, m.in.: Związku Miast Polskich, Unii Metropoli Polskich, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Szkoleń Samorządowych, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.
Członek Rad Nadzorczych, m.in. Międzynarodowych Targów Poznańskich, NFOŚiGW, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Budimex S.A.
Doświadczony wykładowca z wieloletnim stażem.
• Kształtowanie bezpiecznej przestrzeni publicznej (razem z B. Czarneckim), Difin, 2004;
• Cele społeczne w koncepcjach osiedla mieszkaniowego. Ideologia i praktyka, IGPiM, 2014;
• Partycypacja społeczna ze szczególnym uwzględnieniem planowani i kształtowania przestrzeni, IGPiM, 2017.
Autor ponad 20 publikacji poświęconych problematyce gospodarki przestrzennej, w tym czterech wydanych książek, blisko 60 opracowań eksperckich i opinii podejmujących problematykę planowania rozwoju miast.
W swojej pracy koncentruje się na zagadnieniach optymalizacji procesów zagospodarowania przestrzeni, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik analizy danych.
Realizował projekty z zakresu smart city, GIS, e-administracji oraz analizy i wizualizacji danych m.in. dla: Miasta Stołecznego Warszawa, Urzędu Miasta Kielce (zdobywca wielu prestiżowych nagród za system informacji przestrzennej, w tym wyróżnienie podczas kongresu Smart City Expo w Barcelonie), Urzędu Miasta Przemyśl, Urzędu Miasta Gliwice, Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, Urzędu Miasta Opole, Urzędu Miasta Toruń, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi czy Metropolii Poznań.
Jako zewnętrzny ekspert wspierał pierwsze polskie miasto procesie certyfikacji ISO37120 „Zrównoważony rozwój społeczny Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”, które uzyskało certyfikat wydany przez World Council on City Data na poziomie platynowym.
Jest autorem publikacji naukowych i artykułów, które ukazały się m.in. w Studiach Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, The GIS Professional (USA), Przeglądzie Komunalnym, miesięczniku Urbanista, czasopiśmie Inteligentne Miasta i Regiony. Wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest certyfikowanym kierownikiem projektów (certyfikat PMP).
Równolegle do pracy naukowej i dydaktycznej prowadzi działalność projektową i doradczą w dziedzinie urbanistyki i planowania rozwoju, w tym w odniesieniu do problematyki równoważenia rozwoju struktur miejskich. W szczególności zajmuje się zagadnieniami planowania i realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz transformacji zdegradowanych struktur miejskich ze szczególnym uwzględnieniem terenów nadwodnych.”
Andrzej Porawski
Dr Jan Maciej Czajkowski
Rafał Proczek
Dyr. Maria Szwałko