Ośrodek Rozwoju Najmu Społecznego – projekt FERS

Tytuł projektu: Ośrodek Rozwoju Najmu Społecznego (ORNS)

Źródło finansowania: Projekt finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego
– umowa o dofinansowanie projektu nr FERS.05.01-IZ.00-0040/25

Lider: Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN)

Partner: Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR)

Czas trwania: 40 miesięcy, od 09.2025 do 12.2028

Cel projektu: uruchomienie i prowadzenie centrum wiedzy, w tym wsparcia eksperckiego i platformy sieciującej dla miast planujących rozwój oferty najmu społecznego gov.pl/najemspoleczny .

Ośrodek to centrum wiedzy, a nie nowa instytucja. Skupi w jednym miejscu czołowych ekspertów z obu instytucji partnerskich:KZN i IRMiR, zajmujących się promowaniem najmu społecznego.

Ośrodek będzie:

  • pomagał gminom tworzyć, prowadzić i rozwijać społeczne agencje najmu (SAN). Wsparcie obejmie również te gminy, które już wcześniej założyły SAN.
  • przygotowywał analizy potencjału rozwoju SAN w mieście, w tym oszacowanie liczby pustostanów oraz identyfikację grup społecznych potrzebujących wsparcia w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
  • oferował wsparcie doradcze, w obszarze technicznym, formalnym, prawnym i podatkowym.

grupy docelowe: priorytetowo projekt skierowany jest do miast, głównie węzłów policentryczności zdefiniowanych w projekcie Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju 2035. Oprócz nich, Ośrodek Rozwoju Najmu Społecznego wesprze także inne gminy zainteresowane wdrożeniem SAN, a także podmioty pełniące rolę SAN w zakresie doradztwa w obszarze funkcjonowania tych agencji.

efekty:

  • Powstanie platforma wiedzy o SAN: www.gov.pl/najemspoleczny ,
    zawierająca aktualną wiedzę o tym rozwiązaniu, wzory dokumentów, publikacje i analizy oraz informacje na temat doświadczeń już funkcjonujących społecznych agencji najmu.
  • W ramach działań wsparcia dla gmin zorganizowane będą spotkania informacyjno-konsultacyjne na temat korzyści z rozwoju w gminach oferty najmu społecznego, w tym wdrożenia SAN.
  • Obok spotkań informacyjnych, zaplanowano cykle seminariów i warsztatów dla miast i działających na ich rzecz agencji, na których eksperci Ośrodka będą opowiadać o korzyściach z zakładania SAN oraz wymaganiach niezbędnych do ich efektywnego działania.
  • Zostanie również przeprowadzony nabór na 30 gmin, dla których zespół ekspercki Ośrodka zrealizuje kompleksową analizę potencjału rozwoju najmu społecznego, w tym oszacowanie potencjału funkcjonowania SAN i wskazanie optymalnego kierunku polityki mieszkaniowej gminy.

Wartość projektu: 9 007 130 zł

/ w tym ze środków europejskich: 8 556 773,50 zł

1.09.2025

Informacja o przystąpieniu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów do partnerstwa projektowego

Instytut Rozwoju Miast i Regionów informuje, że począwszy od dnia 1 września 2025 r. Instytut przystąpił do partnerstwa z Krajowym Zasobem Nieruchomości w celu realizacji wspólnego projektu FERS.05.01-IZ.00-040/25 pn. „Ośrodek Rozwoju Najmu Społecznego” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027, Priorytet 5 „Innowacje społeczne”, Działanie 5.1 „Innowacje społeczne”.

Instytut jako Partner projektu spełnia przesłanki wskazane w art. 4 pkt 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), których spełnianie jest warunkiem dopuszczającym wybór partnera projektu w trybie bezkonkursowym, zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (tzw. ustawa wdrożeniowa).

Projekt „Ośrodek Rozwoju Najmu Społecznego” będzie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Priorytetu 5 „Innowacje Społeczne” Działania 5.1. „Innowacje Społeczne” – projekt w ramach naboru niekonkurencyjnego nr: FERS.05.01-IZ.00-007/25 realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, projektów typu „Makro-innowacje – działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług”.