Nowa Karta Lipska i Agenda Terytorialna UE 2030 przyj??te przez ministr??w UE ds. rozwoju miast i sp??jno??ci terytorialnej!

Polityka miejska i sp??jno???? terytorialna by??y tematami dw??ch nieformalnych spotka?? ministr??w z kraj??w cz??onkowskich Unii Europejskiej, kt??re odby??y si?? 30 listopada i 1 grudnia 2020 r. Podczas pierwszego z nich przyj??to Now?? Kart?? Lipsk??, podczas drugiego ??? Agend?? Terytorialn?? UE 2030. W obu wydarzeniach uczestniczy??a Ma??gorzata Jarosi??ska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Oko??o 60 procent ludzi na ??wiecie mieszka w miastach. W Unii Europejskiej ten odsetek jest jeszcze wy??szy. Rozw??j miast i obszar??w podmiejskich oraz zwi??zane z nim wyzwania, takie jak ochrona klimatu, dost??p do infrastruktury, zmiany demograficzne to jedne z najwa??niejszych kwestii poruszanych na forach mi??dzynarodowych. By??y one r??wnie?? tematem poniedzia??kowego i wtorkowego spotkania przedstawicieli rz??d??w kraj??w Unii Europejskiej, samorz??d??w oraz instytucji europejskich zajmuj??cych si?? polityk?? miejsk??. Oba wydarzenia sta??y si?? tak??e okazj?? do przyj??cia dw??ch dokument??w wa??nych dla wsp??lnoty europejskiej.

Karta lipska

Pierwszy z nich to Nowa Karta Lipska, kt??ra wyznacza kierunki rozwoju miast europejskich i jest aktualizacj?? pierwszej wersji Karty Lipskiej na rzecz zr??wnowa??onego rozwoju miast europejskich przyj??tej przez unijnych ministr??w w 2007 roku. Za konieczno??ci?? jej aktualizacji ministrowie opowiedzieli si?? w Deklaracji Bukareszta??skiej w 2019 roku.

Nowa Karta Lipska to zbi??r strategicznych zasad i kierunk??w dobrego zarz??dzania miastami, kt??ry okre??la polityk?? miejsk?? w Europie po 2020 roku. Postulaty z pierwszej wersji dokumentu s?? nadal aktualne, natomiast Nowa Karta Lipska mocno podkre??la potrzeb?? transformacji w kierunku miast sprawiedliwych, zielonych i produktywnych.

Polska by??a aktywnym partnerem prezydencji niemieckiej podczas prowadzenia dialogu dotycz??cego za??o??e?? Nowej Karty Lipskiej i procesu przygotowywania tego dokumentu. To dobry przyk??ad wsp????pracy europejskiej na rzecz rozwoju miast. Chcemy go wykorzysta?? podczas przygotowa?? do 11. edycji ??wiatowego Forum Miejskiego, kt??re w 2022 roku odb??dzie si?? w Katowicach ??? podkre??li??a Ma??gorzata Jarosi??ska-Jedynak. Wiceminister przypomnia??a r??wnie??, ??e mi??dzynarodowe dokumenty dotycz??ce rozwoju miast to wa??ne punkty odniesienia dla prowadzenia krajowej polityki miejskiej.

Rozpocz??li??my ju?? aktualizacj?? Krajowej Polityki Miejskiej z perspektyw?? do 2030 roku. Uwzgl??dniamy w niej zasady i kierunki rozwoju miast przedstawione w Karcie Lipskiej ??? zaznaczy??a wiceminister.

Sp??jno???? w r????norodno??ci

Drugim dokumentem, przyj??tym przez europejskich ministr??w 1 grudnia, jest Agenda Terytorialna UE 2030. Wa??nym elementem sukcesu realizacji Agendy Terytorialnej UE 2030 b??dzie zwi??kszenie sp??jno??ci terytorialnej, sprawiedliwa i zielona Europa. Mo??na to osi??gn???? tylko poprzez zwr??cenie wi??kszej uwagi na r????norodno???? miejsc w Europie. Pandemia COVID-19 zmieni??a kszta??towanie polityki i przysz???? perspektyw?? rozwoju. Wp??yw pandemii i reakcje polityczne na kryzys r????ni?? si?? w zale??no??ci od miejsca, co nie tylko pokazuje, ??e przestrze?? ma znaczenie, ale tak??e jak bardzo nasze terytoria s?? wsp????zale??ne.

Sp??jno???? terytorialna powinna odgrywa?? wa??n?? rol?? w procesie przywracania europejskiej gospodarki na w??a??ciwe tory po kryzysie wywo??anym przez pandemi??. Wsp????praca terytorialna, w tym tak??e makroregionalna, okre??laj??c wsp??lne cele niezb??dne do walki z kryzysem, przyczyni si?? do zwi??kszenia odporno??ci poszczeg??lnych miejsc i opracowania bardziej efektywnych ??cie??ek rozwoju po pandemii. Mo??na to osi??gn???? tylko poprzez zwr??cenie wi??kszej uwagi na r????norodno???? przestrzenn?? oraz potencja?? rozwojowy poszczeg??lnych region??w UE.

T?? mo??liwo???? daje przyj??ta dzi?? Agenda Terytorialna UE 2030 z jej priorytetami jakimi s?? sprawiedliwa i zielona Europa wszystkich miejsc ??? powiedzia??a Minister Ma??gorzata Jarosi??ska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest liderem projektu pilota??owego do Agendy Terytorialnej UE 2030 ???Understanding how sector policies shape spatial (im)balances: Region-Focused Territorial Impact Assessment” . Projekt dotyczy badania wp??ywu terytorialnego polityk publicznych.

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024/ferreira/announcements/informal-meeting-cohesion-ministers-territorial-agenda-2030-1-december-2020_en

 

Komunikat prasowy w j??zyku angielskim:??https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/pressemitteilungen/EN/2020/12/territoriale-agenda-en.html

Wi??cej informacji na temat Agendy Terytorialnej UE 2030 mo??na znale???? na stronie??https://www.territorialagenda.eu/home.html

Internetow?? wersj?? nowego Atlasu dla Agendy Terytorialnej 2030 wraz z mapami mo??na znale???? na stronie??https://www.AtlasTA2030.eu/

 

Agenda Terytorialna UE 2030 i Atlas zostan?? przet??umaczone na wszystkie j??zyki UE na pocz??tku 2021 roku.

Konkluzje Rady w sprawie wytycznych na temat rozwoju obszaru miejskiego i terytorialnego zosta??y zatwierdzone przez the Structural Measures Working Party w ramach „silence procedure” i zosta??y przyj??te przez COREPER i Rad?? w dniu 15 grudnia 2020 r.