Podsumowanie warsztatów z dnia 12.03.2021 r.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele polskich miast, w których ustanowiona jest Specjalna Strefa Rewitalizacji: Kalisz, Płock, Włocławek, Bytom i Łódź, a także przedstawiciele Fundacji Sendzimira, Krajowego Punktu URBACT, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Fundacji Poszanowania Energii oraz eksperci FPE z zakresu działań podnoszenia efektywności energetycznej budynków dr inż. Joanna Rucińska i dr inż. Jerzy Kwiatkowski, a także Marcin Kwiatos, kierownik Działu Analiz i Technologii, Veolia Energia Łódź.
W podsumowaniu dotychczasowych spotkań podkreślono uzgodnienia następujących punktów:
Piątkowe spotkanie składało się z trzech części:
W pierwszej części dr inż. Joanna Rucińska przedstawiła prezentację pn. „Efektywność energetyczna”, w której zostały omówione podstawowe zagadnienia związane z efektywnością energetyczną, od charakterystyki energetycznej budynku – stan istniejący, po kompleksową modernizację wykorzystującą różne źródła energii z udziałem wielu interesariuszy na przykładzie polskich wyzwań.
Następnie, w ramach otwartej dyskusji omówiono korzyści, płynące z podniesienia efektywności budynku zwłaszcza dla jego użytkownika końcowego, przedstawiono także różne możliwości dofinansowania modernizacji istniejących budynków oraz łączenia tych źródeł dofinansowania w ramach Specjalnych Stref Rewitalizacji.
W drugiej części spotkania odbyła się prezentacja p. Marcina Kwiatosa, kierownika Działu Analiz i Technologii, przedsiębiorstwa ciepłowniczego Veolia Energia Łódź, której system ciepłowniczy oparty jest na biomasie z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań i który wspomaga mieszkańców oraz wspólnoty mieszkaniowe w ograniczaniu zużycia ciepła na obszarach objętych rewitalizacją w Łodzi. Pan Marcin zaprezentował przykłady projektów, w ramach których Veolia opracowuje koncepcje i buduje sieci ciepłownicze z przyłączeniem do obiektów i budynków mieszkalnych w historycznych dzielnicach Łodzi.
W trzeciej części spotkania, we wstępie do pracy warsztatowej, dr inż. Jerzy Kwiatkowski zaprezentował przykłady kryteriów i oceny poprawy efektywności energetycznej budynków pod względem bezpieczeństwa, energooszczędności, innowacyjności i funkcjonalności.
Następnie odbyły się dwie rundy warsztatów:
I runda: Jakie powinny być minimalne wymagania energetyczne dla każdego projektu prowadzonego w obrębie Specjalnych Stref Rewitalizacji? W jaki sposób powinny być zdefiniowane premie za dodatkowe rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej remontowanych budynków?
II runda: Jak połączyć różne źródła dofinansowania remontów poprawiających efektywność energetyczną budynków w SSR?
Podsumowując obie tury stwierdzono, że możliwość zastosowania kryteriów, które nie odnosiłyby się szczegółowo do konkretnych rozwiązań, takich jak próg wejścia czy też check – listy, byłoby korzystne pod względem podnoszenia świadomości inwestora w zakresie poszukiwania nowych, dostępnych rozwiązań poprawiających energooszczędność budynku i środowiska. Zaproponowano również możliwość stworzenia takiego narzędzia, które byłoby pomocne dla miast udzielających dotacji w Specjalnych Strefach Rewitalizacji. Zaakcentowano, że ważna jest kolejność prac remontowych w zintegrowanym podejściu do remontu i być może temu mogłyby posłużyć paszporty energetyczne w formie przewodnika, w jaki sposób podnosić krok po kroku energooszczędność budynku zwiększając jego klasę energetyczną i w jaki sposób określić minimalne wymogi na poszczególnych etapach realizowanych prac.
Zaplanowane prace mogłyby się wiązać również z katalogiem możliwych źródeł dofinansowania, w tym mogłyby się łączyć przykładowo z programem „Czyste powietrze” i w ramach tego programu z dofinansowaniami, takimi jak Stop smog czy Ulga termomodernizacyjna. Bardzo przydatne w planowaniu tego typu działań byłyby punkty doradcze, które informowałyby o możliwych wsparciach finansowania robót budowlanych na poszczególnych etapach modernizacji budynku.
Warto w sposób kompleksowy polepszać parametry techniczne budynku, dostosowując się do uwarunkowań lokalnych i celów strategicznych miast.
Zaproponowano utworzenie 4 – elementowego katalogu działań, wraz z wskazaniem dostępnych źródeł dofinansowania, w ramach takich kategorii jak:
- podstawowe prace remontowe,
- dodatkowe działania modernizacyjne,
- źródła energii,
- otoczenie budynku.
Warsztaty zakończyły cykl spotkań przeprowadzonych zgodnie z poniższą mapą drogową:
Niebawem zaprosimy Państwa do dyskusji projektu narzędziownika.
Projekt pn. „EDINA – Rozwój efektywności energetycznej w Specjalnych Strefach Rewitalizacji i w obszarach miejskich” jest realizowany z dwoma partnerami: Fundacją Poszanowania Energii oraz Housing Initiative for Eastern Europe (IWO e.V.). Jest on częścią Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) działającej w imieniu Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych (BMU). Nadrzędnym celem EUKI jest wspieranie współpracy klimatycznej w Unii Europejskiej (UE) w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.